Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursów OPUS 15 i PRELUDIUM 15. Wśród autorów projektów zakwalifikowanych do finansowania znaleźli się prof. dr hab. Joanna Rączaszek-Leonardi i dr hab. Maciej Górecki (OPUS 15) oraz doktoranci – mgr Marta Siepsiak i mgr Piotr Litwin (PRELUDIUM 15).
Więcej informacji na temat projektów:
- prof. dr hab. Joanna Rączaszek-Leonardi – Agentowe modele komunikacji symbolicznej wzorowane na procesach rozwoju językowego
- dr hab. Maciej Górecki – Efekt kwot wyborczych dla kobiet: Zaniedbany wymiar behawioralny
- mgr Marta Siepsiak – Psychofizjologiczne i psychologiczne korelaty mizofonii – jednego z rodzajów obniżonej tolerancji na dźwięki.
- mgr Piotr Litwin – Rola asocjacji eksteroceptywno-interoceptywnych w przetwarzaniu percepcyjnym bodźców istotnych homeostatycznie
OPUS to konkurs skierowany do wszystkich naukowców, bez względu na posiadany stopień naukowy. Można się w nim ubiegać o finansowanie projektu badawczego, w tym również takiego, który zakłada zakupienie lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej. W konkursie OPUS 15 można było wnioskować o finansowanie na realizację projektów trwających od 1 roku do 3 lat, zaś jednym z warunków udziału było wskazanie przez kierownika projektu co najmniej 3 opublikowanych prac naukowych. Złożono 1838 wniosków, z czego do finansowania zakwalifikowano 359 projektów.
W konkursie PRELUDIUM o fundusze na badania mogły ubiegać się osoby nieposiadające stopnia naukowego doktora. Wśród warunków konkursowych nie było limitów wiekowych, o finansowanie mógł ubiegać się kierownik projektu będący osobą rozpoczynającą karierę naukową, niezależnie od metryki. W skład zespołu realizującego projekt w ramach PRELUDIUM mogły wejść maksymalnie 3 osoby. Badania można było rozplanować na rok, dwa lub trzy lata, zaś budżet projektu mógł wynieść odpowiednio 70, 140 lub 210 tys. zł. W piętnastej edycji konkursu PRELUDIUM do NCN zostały nadesłane 1132 wnioski, spośród których 259 projektów otrzymało dofinansowanie w wysokości ponad 39 mln zł.